Fundacja

Wystawa o Bieżeństwie podczas Nocy Muzeów w Białowieży

Wystawa o Bieżeństwie podczas Nocy Muzeów w Białowieży

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas wystawy “Bieżeństwo (uchodźstwo) 1915. Wspólna historia”, która zostanie zaprezentowana podczas Nocy Muzeów – cyklicznej imprezy organizowanej w Białowieskim Parku Narodowym.Więcej o wystawie tutaj. Wystawę obejrzeć będzie można 16 maja od godz. 18.00.

NOC MUZEÓW w Białowieskim Parku Narodowym odbędzie się 16 maja 2015 r. w Białowieży, w Muzeum BPN (Park Pałacowy) w godz. 18.00-24.00. Jest to impreza otwarta, bezpłatna, zapraszamy wszystkich zainteresowanych: mieszkańców regionu i gości. W tym roku tematem łączącym wszystkie działania jest upamiętnienie 100 rocznicy BIEŻEŃSTWA. W ten sposób BPN i Lasy Państwowe chcą włączyć się upowszechnienie tego wydarzenia, które w znaczący sposób wpłynęło na osobiste losy mieszkańców Podlasia oraz na zasoby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu.

Program Noc Muzeów w BPN 16 maja 2015 r. (czas od 18.00 – do 24.00):

18.00-18.30 – uroczyste otwarcie wystawy edukacyjnej „Bieżeństwo – niezwykła historia zwykłych ludzi

  • To opowieść o ludziach, wyrwanych 100 lat temu ze swych domów i wysłanych na drugi koniec Imperium Rosyjskiego. Wrzuceni w wir wojny i późniejszej rewolucji, osamotnieni, nieprzygotowani. Jak sobie poradzili? Autor tekstu: Aneta Prymaka-Oniszk; kurator wystawy: Ewa Moroz-Keczyńska (BPN)
  • oraz koncert chóru “Sretienije” (dyrygent: Olga Suares, Białoruś) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

18.30-19.20 – sesja referatowa:

  • dr Andrzej Nieuważny (historyk, Uniwersytet M. Kopernika, Toruń) -„Wielki odwrót”
  • Aneta Prymaka-Oniszk (dziennikarka, autorka strony: www.bieżenstwo.pl, Warszawa) – „Bieżeństwo 1915. Koniec starego świata”
  • Doroteusz Fionik (historyk, Muzeum Małej Ojczyzny, Studziwody) – “Bieżeństwo. Wielki Exodus”.

20.00 – „Bieżeńcy”

  • spektakl grupa teatralna pod kierunkiem Joanny Troc (reżyseria i opieka artystyczna) na podstawieksiążki Bożeny Diemjaniuk w przekładzie Jana Maksymiuka. Występują: Magdalena Gawryluk, Maria Krawczyk, Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz. Muzyczna aranżacja: Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz (szczegóły w postach na stronie wydarzenia).

22.00 – Bieżeństwo (1999)

  • projekcja filmu dokumentalnego znanego reżysera Jerzego Kaliny, dziennikarza TVP 3 Białystok.

Wystawa Bieżeństwo 1915. Wspólna historia.

  • (autorzy: Fundacja im. Księcia Ostrogskiego) (plener: non-stop)

Udostępnianie wystawy stałej w Muzeum BNP z przewodnikiem lub audio-guidem (non-stop)

Sponsorem wydarzenia jest Noc Muzeów w BPN jest “PGE Obrót S.A. zapewnia energię muzeom” Organizatorami wystawy edukacyjnej “Bieżeństwo. Niezwykła historia zwykłych ludzi” są Nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Jan Makal